Poznajemy życiorys Świętej Joanny D’arc – 19.09.2022

IMG_20220921_073916Jak w każdy poniedziałek przyszła pora na poznanie ciekawego życiorysu kolejnego świętego. Dziś wysłuchaliśmy opowiadania o świętej Joannie d Arc, która jest francuską bohaterką narodową. Podczas wojny stuletniej przyczyniła się do kilku ważnych zwycięstw armii francuskiej, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Gdy król chciał podarować jej tytuł szlachecki ta zrezygnowała z niego i poprosiła aby zwolnił ludzi z jej wioski z płacenia podatków. Była więc bardzo wspaniałomyślna i działała na rzecz innych. Niestety została niesłusznie skazana na śmierć. Jej beatyfikacja odbyła się  w 1909 roku, a kanonizacja już w 1920 roku. Dzięki opowiadaniu, wiemy, już że święta Joanna D’arc jest patronką Francji.