Co to jest dźwięk ? – 13.10.2022

IMG_20221013_093941Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy się czym jest dźwięk. Wykonywaliśmy badawcze ćwiczenia z dźwiękiem. Nasza pani przygotowała nam 5 szklanek. Do każdej wlała określoną ilość wody. Zaobserwowaliśmy, że ilość wody w szklance decyduje o dźwięku. Tam gdzie było jej dużo, dźwięk różnił się od tego gdzie wody było mało. Następnie wykonywaliśmy ćwiczenia z linijką. Zaobserwowaliśmy, że gdy długa jej część wystaje ponad krawędź stolika ta wygina się i wydaje falujący dźwięk. Gdy wystawała tylko krótka część, dzięki był już króciutki, niefalujący. Uderzaliśmy też w trójkąt muzyczny i zwróciliśmy uwagę, że czujemy na paluszku drgania podczas rozchodzenia się dźwięku. Na koniec delikatnie posuwaliśmy pałeczką po bębenku, mocno uderzaliśmy w niego i głośno potrząsaliśmy grzechotką. Po wykonaniu tych czynności określaliśmy, który dźwięk był dla nas przyjemny, a który nieprzyjemny oraz dlaczego.