Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korekcji – 10.11.2022

20221110_110622Największy wpływ na sylwetkę dziecka mają mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków – to one powinny być przedmiotem szczególnej uwagi nauczycieli. Osłabienie tych mięśni wręcz uniemożliwia zachowanie prawidłowej postawy. W profilaktyce wad postawy istotną funkcję odgrywa także układ oddechowy – jego sprawność bezpośrednio przekłada się na kondycję dziecka, możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń i odpowiednie ukształtowanie klatki piersiowej. Do dzisiejszych ćwiczeń wykorzystaliśmy małe kolorowe piłeczki, które są bardzo lubiane przez dzieci. Małe, lekkie, uciekające na wszystkie strony- w sam raz dla ruchliwych, małych ludzi. Rozpoczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, podczas której naśladowaliśmy poruszanie się niedźwiedzi- na czworakach, kozic- skacząc, orłów- biegnąc i machając rękami, owiec-biegając dookoła. Kolejne zadanie to przejście przez strumień, podczas którego ćwiczyliśmy równowagę ciała, mając za zadanie przejść na drugą stronę rzeki w taki sposób, aby w każdej chwili przynajmniej jedna stopa stała na znaczniku. Zadanie było trudne ale zawzięliśmy się tak bardzo, że wykonaliśmy je wszyscy. W części głównej pani Sylwia rozsypała na podłodze piłeczki a naszym zadaniem było zagonienie ich (umówiliśmy się, że są to owieczki) do zagrody wykorzystując laski gimnastyczne. Kolejne ćwiczenie z piłeczkami to „Slalom gigant”. Za pomocą laski gimnastycznej pokonywaliśmy tor przeszkód przeprowadzając piłkę między pachołkami. Ćwiczenie w parach „Świstak” rozwijało umiejętność współpracy. W każdej parze jedno z dzieci trzymało znacznik (norkę) a drugie- piłeczkę (świstaka). Naszym zadaniem było zaprowadzenie świstaka do norki. Ćwiczyliśmy w ten sposób koordynację wzrokowo- ruchową oraz zwinność. Zajęcia zakończyliśmy serią ćwiczeń rozciągających.