Poznajemy życiorys Świętej Katarzyny Tekakwitha – 28.11.2022

20221128_121828Św. Katarzyna Tekakwitha, zwana też Kateri, była Indianką z plemienia Mohawków. Jej ojciec był poganinem, wodzem osady. Matka była chrześcijanką, Indianką z plemienia Algonkinów. Kateri wcześnie straciła rodziców, którzy zmarli na ospę. Wychowywała się u ciotki i wuja, który został wodzem plemienia. Chrzest przyjęła w wieku 18 lat. Robiła krzyże z zebranych gałęzi, rozdawała je ludziom i umieszczała je w różnych miejscach w lesie. Nie rozstawała się z różańcem, a jej pobożność zrobiła wrażenie nie tylko na Indianach lecz także na Francuzach. Św. Katarzyna Tekakwitha jest patronką ekologów, działaczy ochrony przyrody, wygnańców, ludzi, którzy utracili rodziców, którzy mieszkają na obczyźnie oraz takich, którzy wyśmiewani są ze względu na swoją pobożność. W ikonografii przedstawia się ją w indiańskim stroju, z lilią – symbolem czystości, drewnianym krzyżem lub z żółwiem – symbolem jej klanu. Na koniec kolorowaliśmy wizerunek Katarzyny.