Poznajemy Jednostkę Pożarniczo- Gaśniczą PSP nr 3 – 23.01.2023

20230123_113835Poznawanie Jedynostki Pożarniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 3  w Rzeszowie rozpoczęliśmy od ubrania strojów strażackich.  W sali edukacyjnej „OGNIK” zostały przeprowadzone praktyczne zajęcia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem różnych instalacji przeciwpożarowych m.in. gaśnic, hydrantów i czujników tlenku węgla. Następnie oglądaliśmy bajkę pt. „Bolek i Lolek na strażackim poligonie”.  Kolejno mieliśmy okazję wspiąć się po drabinie i zadzwonić dzwonkiem. Dowiedzieliśmy się o tym jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia oraz powtórzyliśmy numery alarmowe. Następnie doświadczyliśmy jak wygląda praca strażaków w zadymionym pomieszczeniu. Na szczęście pani instruktor wypuścił sztuczny, nieszkodliwy dla nas dym i wyjaśnił dlaczego dym unosi się do góry. Kolejno dowiedzieliśmy się jak wygląda prawdziwy wąż strażacki  i do  czego służy. Mieliśmy okazję spróbować jak wygląda ciężka i odpowiedzialne praca strażaka. Trzymając wąż wchodziliśmy do pomieszczenia na kolanach, odpowiednio przekręcaliśmy końcówkę węża i gasiliśmy pożar. Następnie udaliśmy się do dużego garażu, gdzie obejrzeliśmy wóz strażacki wyposażony w niezbędny sprzęt do gaszenia pożarów. Mogliśmy wejść do środka i usłyszeć bardzo głośne sygnały dźwiękowe, które  można usłyszeć na drodze jak jedzie straż pożarna. Na koniec dowiedzieliśmy się, że gdy strażacy otrzymują zgłoszenie o jakimś zagrożeniu muszą działać bardzo szybko, zjeżdżają wtedy po specjalnej rurze i jak najszybciej przebierają się w odpowiednie stroje. Wiemy już, że wyruszają nie tylko do gaszenia pożarów, ale często także ratują życie ludzkie podczas wypadków lub powodzi.