Poznajemy życiorys Świętego Walentego – 14.02.2023

20230214_140140Dziś dowiedzieliśmy się skąd wzięły się Walentynki. Wiemy, już że Święty Walenty jest patronem małżeństw i zakochanych, ale także chorych na epilepsję, dżumę czy choroby nerwowe. Informacje na temat jego życia pochodzą wyłącznie z legend. Utożsamiano go z rzymskim prezbiterem, który posługiwał przy uwięzionych chrześcijanach i wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza II Gockiego miał m.in. błogosławić śluby legionistów rzymskich. W naszym kraju  znajduje się 21 kościołów pod jego wezwaniem. Święty Walenty jest także partonem Diecezji Przemyskiej. W ikonografii przedstawiany często w stroju biskupa, z księgą, a także w obecności opętanego, chorego na histerię lub epilepsję w momencie ich uzdrawiania. Na podsumowanie zajęć kolorowaliśmy jego podobiznę.