Jakie prace wykonują psy ? – 9.03.2023

20230309_121235Pani Karolina zapytała, czy pieski mają jakieś obowiązki i czy tak samo jak nasi rodzice chodzą do pracy ? Bardzo się zdziwiliśmy kiedy okazało się, że psy także mogą pracować i niektóre z nich często to robią. Pani wyjaśniła, są takie gatunki psów, które doskonale się sprawdzają w wielu trudnych i niebezpiecznych psich zawodach. Psy ratownicze wykorzystywane są w akcjach ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Psy takie pomagają odnajdywać ludzi zasypanych lawiną lub przysypanych gruzem.  Ponadto są również psy, które świetnie radzą sobie w wodzie i ratują ludzi. Psy policyjne wykorzystując swój doskonały węch rozpoznają materiały wybuchowe, wykrywają narkotyki, a także odnajdują zagubionych ludzi. Psy mogą pracować również w straży pożarnej. Wiemy już, że najczęściej wykorzystywane w służbach ratowniczych są owczarki niemieckie, border collie oraz labradory retrievery.