Poznajemy życiorys świętej Rity – 22.05.2023

IMG_20230522_133335Obchodzimy dziś wspomnienie świętej Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. W naszym kraju kult św. Rity jest bardzo żywy. Szczególnym jego miejscem jest klasztor sióstr augustianek w Krakowie, gdzie w kościele św. Katarzyny przechowywane są relikwie św. Rity. Poznaliśmy jej życie słuchając czytanki z serii „I TY możesz zostać świętym”. Była matką dwóch synów, z którymi miała kłopoty wychowawcze. Jako trzydziestokilkuletnia wdowa wstąpiła do zakonu augustianek. Kiedy pewnego dnia kaznodzieja miał kazanie o męce Pańskiej, prosiła gorąco Jezusa, by dał jej zakosztować męki chociaż jednego ciernia, który ranił Jego przenajświętszą głowę. W czasie modlitwy poczuła nagle w głowie silne ukłucie. Na tym miejscu wytworzyła się bolesna rana, która zadawała jej nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do śmierci. Zmarła na gruźlicę, a kościół w Cascii, w którym została pochowana, jest miejscem tłumnych pielgrzymek. Sława świętości zaczęła ściągać wielu pielgrzymów. Przy grobie Rity działy się nadzwyczajne rzeczy, które napełniły sławą tamtejszy klasztor. Kiedy po kilku latach wybuchł w kościele gwałtowny pożar, mimo że spalił się cały kościół, cyprysowa trumna z ciałem Rity pozostała nietknięta.