Doświadczenie z kolorami pt. „Tęczowe butelki” – 30.05.2023

20230530_101608Pani Karolina wsypała do każdej z siedmiu butelek magiczny proszek, który po dolaniu wody zmienił jej barwę na określony kolor. Każdy wypełnił wodą swoją butelkę i otrzymaliśmy różne kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy. Określaliśmy w której butelce jest najwięcej wody, a w której najmniej. Następnie dodaliśmy do butelek tyle wody, aby w każdej z nich jej ilość była jednakowa. Następnie dosypaliśmy do butelek więcej barwnika i obserwowaliśmy co dzieje się z wodą. Doszliśmy do wniosku, że im więcej barwnika dodajemy, tym kolor staje się bardziej intensywny i mniejsze jest przenikanie światła przez butelkę. Następnie ułożyliśmy butelki w odpowiedniej kolejności – tak aby ich kolejność zgadzała się z kolejnością kolorów tęczy. Na koniec, wykorzystując promienie słoneczne wpadające do naszej sali, stworzyliśmy tęczę. Ułożyliśmy butelki na parapecie, a promyki przenikające przez kolorową wodę padały na parapet tworząc zjawisko tęczy.