Poznajemy życiorys Świętego Krzysztofa – 25.07.2023

IMG_3579Św. Krzysztof z języka greckiego oznacza: „niosący Chrystusa”. Św. Krzysztof jest jednym z Czternastu Wspomożycieli. Przyszedł na świat w Licji. Według średniowiecznej legendy miał mieć wpierw na imię Reprobus, co oznacza człowieka „odrażającego”, bowiem z głową psa. Legenda mówi o nadzwyczajnej sile Krzysztofa. Trudnił się przenoszeniem pielgrzymów na drugi brzeg, by mogli odwiedzić Ziemię Świętą. Pewnego razu o przeniesienie na drugi brzeg poprosiło Krzysztofa pewne małe dziecko, jednak gdy wziął je na swe barki, okazało się, że ciężar dziecka był przeogromny. Dowiedział się, że dzieckiem jest sam Jezus, który po przeniesieniu na drugi brzeg przez Krzysztofa, odmienił jego psi wygląd na całkiem ludzki. Św. Krzysztof jest szczególnie patronem siedzib wojskowych i ludzkich, patronuje żeglarzom, turystom, przewoźnikom, podróżnym, pielgrzymom, kierowcom czy też młodzieży chrześcijańskiej.