Kolorowanie to nie tylko zabawa – 2.11.2021

20211102_151857Kolorujemy dużo codziennie, bo to więcej niż zwykła zabawa. Mamy z tego dużo korzyści dla siebie :
przygotowujemy się do pisania – kolorowanie rozwija małą motorykę. Dzięki kolorowaniu uczymy się prawidłowo trzymać kredkę i koordynować pracę ręki. Ćwiczymy niewychodzenie za linię i precyzyjne ruchy – to wszystko przyda się nam później w nauce pisania!
koncentrujemy się – cenna życiowa umiejętność, która przychodzi nam z pewną trudnością. Kolorując, skupiamy się na obrazku i swojej czynności, a precyzja wymaga skupienia uwagi. Ta umiejętność bardzo przyda się nam w szkole.
przygotowujemy do szkoły – nie tylko poprzez ćwiczenie motoryki i koncentracji, ale również pracy z papierem i książkami
koordynacja ręka-oko – trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, temperowanie kredek – to wszystko ćwiczy u nas koordynację ręka-oko, potrzebną do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności,
rozwijamy kreatywności – kolorowanie to nie tylko wypełnianie gotowych obrazków. Wbrew pozorom to wyśmienite ćwiczenie dla wyobraźni i kreatywności,
uczymy się kolorów – kolorując poznajemy różne kolory i ich odcienie,
poznajemy otaczający świat – kolorując obrazki ze zwierzątkami, uczymy się świata fauny, pojazdów – motoryzacji itd. To także świetna metoda na naukę kształtów. Kolorowanki często opowiadają ciekawe historie, w przyjemny sposób przekazują nam wiedzę o świecie,
wyciszenie – uczymy się samodzielnej zabawy,
wyższa samoocena – pokolorowanie obrazka czy dokończenie pracy pokazuje nam, że mamy moc sprawczą, że potrafimy coś zrobić. To podnosi naszą samoocenę i pozwala nabrać wiary w siebie,
sposób na stres – kolorowanie bywa pomocne w walce z naszymi trudnymi emocjami  i stresem.