Poznajemy życiorys Świętego Marka – 17.01.2022

20220117_124247Dziś poznaliśmy życiorys Św. Marka Ewangelisty, który  jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy. Jest również patronem takich miast jak Bergamo i Wenecji, gdzie jest szczególnie czczony oraz jest patronem Albanii. Jest przyzywany podczas siewów wiosennych, a także w sprawach pogody. Jego wspomnienie w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim jest obchodzone 25 kwietnia. W Kościele katolickim ma rangę święta liturgicznego. Św. Marek w ikonografii jest ukazywany w stroju arcybiskupa, w paliuszu lub jako biskup wschodniego rytu. Święty trzyma w dłoni zamkniętą albo otwartą księgę. Symbolizuje go lew ze skrzydłami (jedno z ewangelicznych zwierząt), lew u stóp, zwój czy drzewo figowe. Prawdopodobnie jego matka była właścicielką ogrodu Getsemani na górze Oliwnej, gdyż jako jedyny w swojej Ewangelii pisze o młodzieńcu, który gdy usłyszał krzyki zgrai żydowskiej wybiegł na zewnątrz w prześcieradle i gdy zobaczył, że oprawcy Jezusa zabierają go, zaczął krzyczeć. Tym młodzieńcem był zapewne on sam. Jest patronem Wenecji, gdzie jest szczególnie czczony. Tam też pod jego obronę uciekali się od wieków kupcy, pisarze, notariusze i murarze. Marek zaczyna swoją Ewangelię od chrztu Pana Jezusa i od powołania Piotra na Apostoła. Podaje on jako charakterystyczny szczegół swego Pisma pobyt Pana Jezusa w domu św. Piotra, który zaowocował uzdrowieniem jego teściowej. Święty Marek znał doskonale język aramejski i grecki. Ewangelię swoją pisał bowiem nie dla Żydów, gdyż często tłumaczył słowa aramejskie na język grecki. Marek przez całe wieki był przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.