Czym są Walentynki ? – 14.02.2022

20220214_102932Na dzisiejszych walentynkowych zajęciach poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących tego święta:
1) Brytyjczycy uważają Walentynki za własne święto z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832). W związku z tym uważa się, że to właśnie Brytyjczycy rozpowszechnili obchodzenie święta zakochanych na cały świat. 
2) Kilka miast w Polsce przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego, w tym Lublin, Kraków i Chełmno. W każdym z nich 14 lutego organizowane są obchody ku czci patrona zakochanych. Ciekawostką jest również fakt, że w Polsce organizowane są obchody Dnia Zakochanych, znane jako „Walentynki Chełmińskie”. Za sprawą przechowywanej w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego połączono tu lokalny kult św. Walentego z tradycją anglosaską.
3) Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa.
4) Amerykański Greeting Card Association szacuje, że z okazji Walentynek wysyłanych jest na całym świecie około miliarda świątecznych kartek. Daje to Walentynkom drugie miejsce (za Świętami Bożego Narodzenia) w rankingu świąt, podczas których wysyła się najwięcej życzeń. Około 85% z tych życzeń wysyłają panie.
5) Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu.