Poznajemy lepiej „mrówkę” – 10.03.2022

20220315_064549Dzisiaj na zajęciach rozmawialiśmy o mrówkach. Mrówka jest jednym z najsilniejszych stworzeń na świecie pod względem wielkości, bo może przenosić 50 razy więcej niż sam waży. ciała. Mrówki często pracują razem, aby poruszać większe obiekty. Na całym świecie jest ponad 12 tys. gatunków mrówek. Mówi się, że mrówka ma najbardziej bolesne ukłucie na świecie. Pani Ania pytała nas czy doświadczyliśmy już ich ukucia. Co ciekawe dowiedzieliśmy się, że mrówki mają dwa żołądki, jeden do trzymania pokarmu dla siebie, a drugi dla innych, ale nie mają płuc.  Jak w takiem razie oddychają ? Otóż, tlen przedostaje się przez maleńkie otwory na całym ciele, a dwutlenek węgla wydostaje się przez te same otwory. Nie wiedzieliśmy że inne mrówki są największymi wrogami mrówek, myśleliśmy że my, bo możemy je podeptać. Przecież są takie malutkie i musimy na nie uważać.