Niedźwiedź to nie miś – 11.03.2022

20220315_064621Ostatnim leśnym zwierzęciem jakie poznaliśmy w tym tygodniu był niedźwiedź. Niedźwiedzie są duże i bardzo silne. Ich rozmiar zależy od miejsca zamieszkania, ponieważ  jest ich kilka gatunków. W warunkach naturalnych żyją około 30 lat, a w Zoo mogą żyć nawet 50 lat. Niedźwiedzie lubią jeść właściwie wszystko. Zarówno mięso jak i rośliny. Chętnie polują na ryby gryzonie i ptaki. Żywią się też gąsienicami, owadami i ślimakami. Z pokarmów roślinnych lubią jeść owoce, orzechy i skubać trawę. Mimo dużych rozmiarów wcale nie polują na większą zwierzęta. Są bardzo mądre i niektóre z nich dają się oswoić. Niedźwiedzie mają świetny wzrok i potrafią rozróżniać kolory. Dzięki temu z łatwością wyszukują jagody na krzewach. Będzie bardzo ciężko znaleźć niedźwiedzia w naszym lesie, ale gdybyśmy go spotkali na wycieczce w Tatry lub Bieszczady to musimy być bardzo ostrożni. Niedźwiedzie rzadko atakują ludzi, robią to tylko wtedy, kiedy chcą obronić swoje dzieci.