Poznajemy życiorys świętego Patryka – 14.03.2022

20220314_125833Z cyklu „Życiorysy świętych” poznaliśmy dziś życiorys św. Patryka, który jest patronem Irlandii. Ponadto patronuje również Nigerii, a także oraz inżynierom, fryzjerom, bednarzom, kowalom, górnikom i zwierzętom domowym. 17 marca w Irlandii obchodzi się Dzień św. Patryka, to narodowe i religijne święto państwowe. Jest to dzień wolny od pracy. Tradycyjnie Irlandczycy ubierają się wtedy na zielono, kolor ten ma symbolizować wyspę oraz koniczynę (atrybut świętego). W całym kraju odbywają się tego dnia parady i festyny. Święty przedstawiany jest w szatach biskupa i mitrze, jako starzec z brodą. Często trzyma w ręce pastorał lub liść białej koniczyny, która jest symbolem Irlandii. Obok niego często można zobaczyć węże, harfę, chrzcielnicę i księgę.  https://www.youtube.com/watch?v=9IgCFbjVPqI