Poznajemy wiosenne ptaki – 28.03.2022

20220328_103345Na dzisiejszych zajęciach posłuchaliśmy śpiewu ptaków, które na wiosnę przylatują do Polski. Była mowa o skowronku, czajce, szpaku i bocianie. Porozmawialiśmy o ich wyglądzie i o ich śpiewie. Skowronek jest małym ptakiem najchętniej zamieszkującym otwartą przestrzeń pól i łąk. Śpiew skowronka zaczyna się wczesną wiosną.
Cechą charakterystyczną czajki jest wysoki czubek z piór, który może osiągać wysokość nawet 10cm. Szpaki są wszystkożerne, a więc jedzą bezkręgowce i rośliny, a jesienią najchętniej owoce. Stanowią wtedy wielki problem dla właścicieli ogrodów i sadów. Bocian biały buduje gniazdo ze słomy, z gałęzi, łajna, szmat i papierów. Może mieć ono nawet dwa metry średnicy, gdyż każdego roku bocian powracający z Afryki łata gniazdo i tym samym je powiększa. Ich gniazda powstają najczęściej na wiejskich terenach, blisko terenów rolniczych.