Tradycja wielkanocnej pisanki – 5.04.2022

20220405_105516Na dzisiejszych zajęciach mówiliśmy o pisankach wielkanocnych. Jak niejedna tradycja wiązana obecnie z chrześcijaństwem, zdobienie jaj ma swe źródła w pogańskich praktykach. Korzeniami sięga nawet 5 tys. lat wstecz (tak datuje się pisanki znalezione w Asyrii). Znali je starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Najprawdopodobniej to tym ostatnim zawdzięczamy wprowadzenie pisanek do kultury chrześcijańskiej. Nasza rodzima, najstarsza pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola. Te najstarsze były przyozdabiane „magicznymi” symbolami. Nie były dekoracją. Miały odstraszać złe moce, stać na straży domostw, szczęścia i zdrowia ich mieszkańców. Zapewniały urodzaj, płodność, powodzenie w miłości. Chroniły przed urokami. Zakopywano je przy wejściach do domu i do pozostałych budynków gospodarczych. Dawano je zwierzętom, by były zdrowe i płodne. W wodzie, w której były skorupki pisanek, myto noworodka, co miało zapewnić mu zdrowie. Pokruszone skorupki rozsypywano na strzechach, by chronić dom przed uderzeniem pioruna. Pisanki miały ścisły związek z wiosennym przesileniem oraz pogańską tradycją święta zmarłych (zwyczaj składania ich na grobach spotykany jest współcześnie). Jajko od zawsze symbolizowało siłę życiową, chaos, wszechświat, odrodzenie. Jest symbolem nieśmiertelności, nieprzemijalności. Zdobienie jaj to misterne zajęcie, wymagające niemałych zdolności plastycznych, precyzji i delikatności. W dawnej tradycji było zarezerwowane wyłącznie dla mam. Tatusiowie musieli trzymać się z dala, zarówno od nich, jak i od izby, w której były malowane. Dziś największą radość z malowania jajek mamy my dzieci. Nie należy więc  nam jej odbierać. Wręcz przeciwnie, warto wspólnie spędzać czas. Dziś w naszej sali ukryte zostało 16 pisanek i naszym zadaniem było odnalezienie wszystkich. Były one ukryte w różnych miejscach często niewidocznych na pierwszy rzut oka. Jednak daliśmy radę. Następnie mieliśmy dopasować kurkę do odpowiedniej pisanki. Na podsumowanie zajęć układaliśmy puzzle na wzór obrazków z pisankami, po czym dostaliśmy super kolorowanki z wielkanocnymi obrazki.