Przygotowania do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 11.08.2022

20220812_12423715 sierpnia obchodzić będziemy bardzo ważne święto – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Upamiętnia ono wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem. Jest to święto nakazane, czyli wierni mają obowiązek udziału w Mszy św. w tym dniu. Często też mówimy, że jest to święto Matki Boskiej Zielnej, które ma swoje źródło w podaniu głoszącym, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli w jej grobie kwiaty. To właśnie lud polski nazwał święto Wniebowzięcia NMP Świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym okresie przypadał koniec żniw. Wdzięczni gospodarze w zamian za opiekę przynosili Maryi płody rolne: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce. W XIX i na początku XX wieku, gdy zioła były wykorzystywane w rozmaitych zabiegach, jak również do leczenia różnego rodzaju dolegliwości, sporządzano z nich duże snopki, żeby w ciągu roku żadnego z nich nie zabrakło. Święceniem ziół zajmowały się kobiety. Do bukietów dodawano kłosy zbóż, len, makówki i konopie oraz różne warzywa i owoce: marchew, ziemniaki, główki kapusty, jabłka, gałązki z wiśniami i orzechami laskowymi. Wierzono, że poświęcony w kościele bukiet nabiera niezwykłych właściwości – magicznych i leczniczych. Do kościoła obowiązkowo zabierano pęki dziurawca, mięty długolistnej i pieprzowej, szałwii lekarskiej, bylicy, piołunu, krwawnika, rumianu, malwy, nawłoci, dziewanny, kopru, matecznika, macierzanki i innych.  W naszym kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z tej okazji odbędzie się odpust parafialny, a my postanowiliśmy udekorować okna naszego przedszkola na to ważne święto.