Poznajemy produkcję papieru – 19.10.2022

IMG_20221019_125339Wysłuchaliśmy dziś opowiadania pt. „Drewniany papier”. Dzięki niemu wiemy już, że papier powstaje z drzew. Dowiedzieliśmy się także po co zbieramy makulaturę i czym ona właściwie jest. Nasza pani przedstawiła nam proces pozyskiwania papieru krok po kroku. Wiemy już, że ścięte drzewa muszą zostać rozdrobnione. Otrzymaną masę miesza się z wodą, barwnikami oraz innymi substancjami po czym trafia ona na wielkie sito, gdzie odsączania jest woda i powstaje wstęga ze złączonych włókien masy papierowej. Taka wstęga trafia na wałki, gdzie jest wygładzana i przycinana na określone kawałki papieru. Na koniec przyglądaliśmy się różnym rodzajom papieru. Określaliśmy ich kształt, grubość i kolor. Każdy z nas otrzymywał dwa kawałki i określał czym różnią się one od siebie.