Poznajemy życiorys Świętego Jana od Krzyża – 19.12.2022

jan-od-krzyzaJak w każdy poniedziałek poznaliśmy dziś życiorys kolejnego świętego. Tym razem był to Święty Jan od Krzyża, który  urodził się w roku 1542 w Fontiveros w Hiszpanii. Mając dwadzieścia lat wstąpił do Karmelu. Stał się pomocnikiem Świętej Teresy od Jezusa w dziele reformy zakonu. Jako karmelita bosy przyjął imię „Jana od Krzyża”, ukochał bowiem krzyż Chrystusa. Św. Jan od Krzyża jest nie tylko mistrzem modlitwy, lecz również mistrzem syntezy. Bóg obdarzył go wyjątkowym talentem – zdolności ujmowania w kilku słowach tego, co z pozoru wydaje się skomplikowane. Zjednoczenie z Bogiem to najtrudniejsza droga, na którą może wejść każdy z nas; lecz nie powinniśmy iść po niej sami, ponieważ możemy uczynić Drogi Boże – zazwyczaj proste – dość zawiłymi. ‘Sentencje’ Świętego są przewodnikami, z ich pomocą droga staje się prostsza i kroczymy nią bez utrudzenia. Jego wspomnienie obchodziliśmy 14 grudnia.