Jaka jest pogoda ? – 23.03.2023

20230323_100623Rozmawialiśmy na temat aktualnej pogody oraz w jaki sposób określić za pomocą termometru czy jest ciepło czy zimno, jak ubrać się stosownie do pogody,  a także do czego służy prognoza pogody. Poznaliśmy trzy stany skupienia wody: lód, ciecz, para . W przyrodzie przejście z różnych stanów skupienia wody następuje kiedy ciepło ze słońca powoduje, że woda na ziemi paruje. Parująca woda unosi się, ochładza się i zamienia się w maleńkie krople, które tworzą chmury. To naturalne zjawisko nazywa się kondensacją. Chmury przemieszczają się w atmosferze, aż do osiągnięcia bardzo dużej wysokości i niskiej temperatury. Następnie te małe krople wody łączą się ze sobą, tworząc większe krople. Proces ten trwa, aż krople wody stają się cięższe od powietrza i zaczną opadać na ziemię. Ten proces to opad atmosferyczny. Istnieją różne rodzaje opadów: deszcz, śnieg, grad.