Bezpieczne doświadczenie z ogniem – 23.05.2023

IMG_0249Poznaliśmy jeden z czterech żywiołów – ogień. Rozmawialiśmy o tym, jaki on jest, opisywaliśmy jego cechy. Mówiliśmy o tym, że ogień może być bardzo niebezpieczny i należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie także numer alarmowy – 112. Wykonaliśmy eksperyment, aby poznać lepiej właściwości ognia. Do jego przeprowadzenia wykorzystaliśmy małe świeczki, talerzyki oraz szklanki i duży słoik. Pani ułożyła dwie zapalone świeczki na talerzykach i przykryła je odpowiednio szklanką i słoikiem. Uważnie obserwowaliśmy, która świeca szybciej zgaśnie. Okazało się, że szybciej zgasł płomień świeczki przykrytej szklanką. Pani wyjaśniła nam, że aby świeczka się paliła potrzebny jest tlen. Świeczka paliła się tak długo, jak długo w powietrzu pod przykryciem znajdował się tlen. W słoiku znajdowało się go więcej niż w szklance, dlatego świeczka pod nim paliła się dłużej. Gdy pod szklanym nakryciem nie było już powietrza w skład którego wchodzi tlen, świeczka zgasła. Następnie każdy z nas mógł wykonać samodzielnie takie doświadczenie.