Poznajemy św. Józefa Sebastiana Pelczara – 15.01.2024

IMG_1249Jak w każdy poniedziałek, zapoznaliśmy się z życiorysem kolejnego świętego. Tym razem na dużym ekranie przyjrzeliśmy się bliżej sylwetce św. Józefa Sebastiana Pelczara. Wiemy już, że wychował się w Korczynie w niezamożnej, lecz bardzo religijnej rodzinie. Został ochrzczony zgodnie z ówczesnym zwyczajem dwa dni po urodzeniu i przyjął imiona patronów dnia. Jego matka miała zwyczaj ofiarowania każdego swojego dziecka Matce Bożej w Leżajsku, dokąd często udawała się z pielgrzymką. Jako uczeń odznaczał się pilnością oraz bystrością umysłu, lecz zawsze znalazł też czas dla Boga. Józef mocno cenił również Maryję. Szczególny wpływ na Jego pobożność Maryjną miał sen z dzieciństwa, w którym to zstąpiła z obrazu , uśmiechnęła się i wyciągnęła ręce w Jego stronę. Pelczar został doktorem teologii. Jako ks. prof. pomagał chorym i biednym z Krakowa. Bp Józef Pelczar zmarł w 1924 r. Beatyfikacja biskupa odbyła się 2.06.1991 r. w  naszym mieście. Kanonizowany został 12 lat później – 18 maja 2003 r. w Rzymie. Obu uroczystościom przewodniczył papież Jan Paweł II. Świętego Józefa Sebastiana Pelczara wspominamy za kilka dni – 19 stycznia.