Gimnastyka ogólnorozwojowa – 26.01.2024

IMG_8307Układ proprioceptywny jest prawie tak duży jak dotykowy i należy do najwcześniej rozwijających się zmysłów, dotyczy mięśni, stawów i okalających je tkanek. Receptory propriocepcji znajdują się w mięśniach i nieświadomie kontrolują odruchy własne mięśni, móżdżku, co wpływa na napięcie mięśniowe i płynność, receptory zlokalizowane są w uchu wewnętrznym, w układzie przedsionkowym (jest to narząd utrzymania równowagi). Skupiliśmy się na doskonaleniu propriocepcji, a zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy „Uwaga kolor…”. W czasie truchtu wykonywaliśmy ćwiczenie przypisane do danego koloru kółka. Zielony- pajacyki, żółty- przysiady, czerwony- skoki, niebieski- leżenie na brzuchu z nogami i rękami uniesionymi w górę. Ćwiczenia były tak dobrane, aby rozgrzać każdy mięsień. Część główną rozpoczęliśmy od ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, barków i rąk. Leżeliśmy na brzuchu na deskorolce, jeździliśmy do pachołka i nakładaliśmy kółko w odpowiednim kolorze. W kolejnym zadaniu ćwiczyliśmy równowagę. W staniu jednonóż próbowaliśmy przesunąć wolna noga kółko zawieszone na linie. Następnie zamieniliśmy się w żołnierzy i naszym zadaniem było czołganie się pod liną zawieszoną nisko nad podłogą. Ostatnim zadaniem w części głównej była wycieczka przez tunel sensoryczny, który jest doskonałą formą terapii w zaburzeniach propriocepcji, czucia własnego ciała i w sytuacjach, gdy potrzebujemy docisku czy wyciszenia.