Niedziela Świętej Rodziny z Nazaretu – 26.12.2021

20211226_122917W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu obchodzimy niedzielę Świętej Rodziny z Nazaretu. Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku, a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Święto św. Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4.11.1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”. Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem również są przepiękne hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny. Leon XIII był też pierwszym, który wskazał na małżeństwo jako miejsce uświęcenia. W Liście Episkopatu Polski do wiernych z dnia 23 października 1968 roku czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina podobnie jak Rodzina Nazaretańska jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
W niedziele Świętej Rodziny z Nazaretu modliliśmy się w naszym kościele Wniebowzięcia NMP za dzieci uczęszczające do Przedszkola Świętej Rodziny Rodziny z Nazaretu, ich rodziców, dziadków i rodzeństwo. Liturgię słowa przygotowała mama Juliana, która czytała I czytanie, a tata Juli przeczytał II drugie czytanie. Rodzice Jakuba i Kacpra wraz z swoimi dziećmi przynieśli dary eucharystyczne.