Poznajemy życiorys św. Mateusza – 24.01.2022

20220125_150905Jak co tydzień w poniedziałek, nadszedł czas na poznanie życiorysu kolejnego świętego. Dowiedzieliśmy się troszkę o kolejnym ewangeliście, a mianowicie Św. Mateuszu. Mateusz Ewangelista był celnikiem z Kafarnaum, a później apostołem Jezusa. Według tradycji jest autorem pierwszej Ewangelii. Uznawany za męczennika, świętego kościołów: katolickiego, prawosławnego, anglikańskiego, koptyjskiego, ewangelickiego i ormiańskiego. Cytaty z Ewangelii św. Mateusza „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki.” „Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.” „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” „Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.” „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.” „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie!” „Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.” Apostoł Mateusz jest patronem księgowych, pracowników kantorów, celników, urzędników podatkowych i straży granicznej. Tak jak inni ewangeliści apostoł Mateusz uważany jest za patrona rodziny.