Aniołki kolorują postać św. Jana – 31.01.2022

20220131_102243W kościele katolickim, anglikańskim i ewangelickim wspomina się Świętego Jana 27 grudnia. Natomiast w kościele prawosławnym jest wspominany aż trzykrotnie 21 maja, 9 października oraz 13 lipca według kalendarza gregoriańskiego. Również kościół Wschodu wspomina Apostoła kilkukrotnie. Św. Jan Apostoł przedstawiany jest w tunice, jako rybak lub stary mędrzec, a także jako młodzieniec w płaszczu lub tunice. Jego atrybutem jest orzeł, księga, zwój, siedem plag a także gołębica oraz kielich z Hostią. Często znajduje się na obrazach, które przedstawiają sceny znane z Ewangelii.
Znana jest legenda dotycząca męczeństwa Świętego Jana mówiąca o tym jak cesarz Domicjan miał podać Janowi kielich z zatrutym winem. Jednak, gdy ten uczynił nad nim znak krzyża, kielich pękł. Za strachu przed mocą Apostoła, cesarz skazał go na męczarnie. Wrzucono go do wrzącego oleju. Ten jednak nie poparzył ciała św. Jana.