Poznajemy postać św. Jana Ewangelisty – 31.01.2022

20220131_122835Św. Jan Ewangelista nazywany również Janem Apostołem lub Janem Teologiem był jednym z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Jest autorem Ewangelii i Apokalipsy i świętym wymienianym w czasie Modlitwy Eucharystycznej. Święty Jan jest patronem Azji Mniejszej oraz Albanii. Wspiera aptekarzy, bednarzy oraz wszystkich wykonujących zawody związane z pisaniem. Modlą się do niego ślusarze, teologowie, wioślarze, wdowy i dziewice. Św. Jan jest często wymieniany w tekstach ewangelicznych. Łącznie wspomina się go aż w 31 miejscach. Został powołany przez Jezusa razem z bratem. Łowili wtedy ryby w Jeziorze Galilejskim. Zanim dołączył do grona uczniów Jezusa, pilnie śledził działalność św. Jana Chrzciciela. Był najmłodszy spośród dwunastu apostołów. Św. Jan był świadkiem przemienienia na Górze Tabor, był również obecny w Ogrodzie Getsemani. Ze św. Piotrem odpowiadał również za przygotowanie Ostatniej Wieczerzy. Razem odwiedzili też grób Jezusa po jego zmartwychwstaniu. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, Jan przez długi czas przebywał w Jerozolimie, następnie wyruszył do Samarii i Efezu. Św. Jan opiekował się Maryją, na wyraźną prośbę Jezusa.