Program wyprowadzający metodą Knilów w grupie Aniołków – 4.03.2022

20220304_120600Kilka razy w tygodniu uczestniczymy w zajęciach prowadzonych przez panią Karolinę metodą Knillów.  Takie terapie  pomagają nam nabywać poczucie bezpieczeństwa, świadomość własnego ciała, wrażliwość na wzajemnie wysyłane sygnały, nawiązywać kontakt i komunikować się aktywnie na wzajem. Dotyk i ruch budują podstawy naszego emocjonalnego rozwoju. Najbardziej wrażliwym kanałem, poprzez który odbieramy świat, jest skóra, a wrażenia dotyku są najwcześniejszymi doświadczeniami. Poprzez kontakt fizyczny nabywamy bazowe poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie i otwartość na świat. Poprzez ruch kierujemy uwagą oraz pobudzamy nasze zainteresowanie.  Programy Knillów – tzw. Programy Aktywności mają 6 wersji. Program wprowadzający : Program I – aktywności koncentrują się na ćwiczeniu górnej partii ciała, Program II – aktywności koncentrują się na ćwiczeniu dolnych partii ciała, Program specjalny – przeznaczony dla dzieci z głęboką niepełnosprawnością ruchową. Każda sesja kontaktu polega na wykonywaniu wspólnie aktywności zgodnie z muzyką i instrukcjami odtwarzanymi z płyty CD, w bliskim kontakcie fizycznym. Przykładowo program wprowadzający zawiera: kołysanie, wymachiwanie rękoma, pocieranie dłoni, klaskanie, głaskanie głowy, głaskanie brzucha, relaksację. Sesja w zależności od programu trwa od ok. 8 do ok. 20 minut. Sesji zawsze towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka, która rozwija się zawsze w taki sam sposób: Muzyka wprowadzająca – spokojna i relaksująca, jest zapowiedzią sesji – pozwala dziecku wyciszyć się i nastawić na wykonywanie wspólnie aktywności. Muzyka bardziej rytmiczna – pozwala wyłapywać aktywność partnera, zachęca do aktywności i do odpowiadania na ruchy wykonywane przez opiekuna. Muzyka ponownie spokojna – dziecko ma okazję wyciszyć się i przetworzyć pozytywne momenty w spokojnej atmosferze.