Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami korekcji w grupie Archaniołków – 27.10.2022

20221027_123919Wady postawy ze względu na częstość ich występowania stały się powszechnym problemem społecznym. Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu istnieje szereg innych elementów, których wyeliminowanie stanowi klucz do profilaktyki i rehabilitacji wad postawy. Aktywność fizyczna, czyli ruch w każdej postaci jest doskonałym sprzymierzeńcem w zapobieganiu wadom postawy. W dobie wygodnych środków lokomocji, bierny styl życia sprzyja powstawaniu patologicznych zmian w dopiero kształtującym się kręgosłupie dziecka. Dlatego jak co tydzień nie tylko ćwiczyliśmy, wzmacnialiśmy mięśnie, ale także kształtowaliśmy nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Zajęcia zaczęliśmy od zabawy orientacyjno- porządkowej podczas której przyjmowaliśmy postawę skorygowaną na umówiony sygnał. Po krótkiej rozgrzewce podczas której dużo ruszaliśmy się i wszystkie zadania wykonywaliśmy w biegu, Pani Sylwia rozdała nam laski gimnastyczne. Z ich pomocą wykonaliśmy szereg ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Najpierw były ćwiczenia w pozycji stojącej: skłony, wymachy, skręty tułowia. Następnie przeszliśmy do ćwiczeń w pozycji leżącej na brzuchu. Na klaśnięcie unosiliśmy ręce z laską górę, starając się wytrzymać 3 sekundy. Ćwiczenie nie było łatwe, ale próbowaliśmy powtórzyć je kilka razy. W czasie kolejnego ćwiczenia „Winda” mieliśmy za zadanie wspinać się rękami w górę laski jak najwyżej, nie unosząc bioder a następnie zjechać w dół. Ćwiczenia w leżeniu na plecach były już dużo łatwiejsze. W trakcie ich wykonywania ćwiczyliśmy mięśnie nóg i brzucha. Na zakończenie wykonaliśmy ćwiczenia oddechowe.