Poznajemy życiorys świętego Marcina z Tours – 14.11.2022

IMG_20221114_120929Wysłuchaliśmy dziś życiorysu świętego Marcina z Tours. W kościele katolickim św. Marcina wspomina się 11 listopada. Jest on przedstawiany na białym koniu, w szatach biskupa lub w połowie płaszcza (drugą połowę przekazuje żebrakowi). Dowiedzieliśmy się, że Św. Marcin czczony jest szczególnie za pomoc żebrakom. Do współczesnych czasów przetrwało wspomnienie św. Marcina, który w czasie służby wojskowej przekazał połowę swojej opończy żebrakowi. Święty Marcin urodził się w Sabarii w Panonii (starożytnej prowincji rzymskiej), zmarł śmiercią naturalną w Cades (francuskiej miejscowości). Jest świętym kościoła katolickiego i prawosławnego. Był biskupem Tours. Jest patronem żołnierzy dzieci, hotelarzy, kawalerii, krawców, młynarzy, tkaczy, więźniów, podróżników, żebraków. Św. Marcin jest również patronem Francji. Oglądaliśmy na koniec bajkę o życiu świętego oraz kolorowaliśmy jego podobiznę.