Gimnastyka korekcyjna w grupie Archaniołów – 2.02.2023

20230202_112517Mięśnie posturalne to te mięśnie, dzięki którym człowiek może utrzymać prawidłową pozycję ciała podczas wykonywania codziennych czynności oraz ćwiczeń. Zachowywanie odpowiedniej pozycji ciała przeciwdziała powstawaniu urazów kręgosłupa, ogranicza ryzyko pojawienia się kontuzji i pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji. Do osłabienia mięśni posturalnych dochodzi zazwyczaj w wyniku prowadzenia siedzącego trybu życia, dlatego my nie siedzimy. Bo aktywny przedszkolak to zdrowy dorosły!!! Zajęcia z gimnastyki rozpoczęliśmy od zabawy „Koła olimpijskie” podczas której biegaliśmy po sali a na sygnał jak najszybciej dobieraliśmy się w małe zespoły i tworzyliśmy koła. Kto nie zdąży, musiał wykonać jakieś zadanie ruchowe. W drugiej części rozgrzewki pani Sylwia ustawiła pachołki tworząc duży kwadrat a naszym zadaniem było pokonać każdy odcinek w określony sposób: bieg przodem, krok dostawny, bieg tyłem i bieg na czworakach. Później kwadrat zmieniliśmy w trójkąt i każdy bok pokonywaliśmy skacząc obunóż, na prawej nodze a następnie na lewej. W części głównej doskonaliliśmy zwinność, gibkość i siłę mięśni. Pani Sylwia podzieliła nas na 2 zespoły, jeden tworzył tor przeszkód a drugi miał za zadanie go pokonać. Pierwszym zadaniem był slalom. Dzieci tworzące tor, ustawiały się udając „pachołki” z rękami w górze a pozostałe przebiegały między nimi slalomem. Drugie zadanie to „Przejście pod mostem”. Tutaj znowu część dzieci tworzyła most a druga część przechodziła pod nim, czołgając się. Później następowała zamiana ról. Na koniec ćwiczyliśmy siłę mięśni nóg. Nasze nogi stały się artystami a my położyliśmy się na podłodze i rysowaliśmy koła, następnie leżąc płasko na podłodze, podnosiliśmy wyprostowane nogi w górę i rysowaliśmy trójkąty. W leżeniu na boku unosiliśmy do góry nogę w taki sposób, aby ćwiczyć przywodziciele- strasznie dużo mamy tych mięśni.