Poznajemy życiorys Św. Teresy z Avili – 12.10.2023

IMG_2160 Poznaliśmy życie Świętej Teresy z Avili, która jest patronką Hiszpanii, karmelitów bosych, chorych, sierot, a także dusz czyśćcowych. Św. Teresa nazywana również Teresą od Jezusa urodziła się w 1515 r. w miejscowości Avila w Hiszpanii. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny i od małego chciała naśladować świętych. Mając 20 lat wstąpiła do klasztoru karmelitanek., gdzie miała poważne problemy ze zdrowiem. Swoje uzdrowienie przypisała wstawiennictwu św. Józefa. Dała się poznać jako mistyczka i wizjonerka, a także jako osoba praktyczna. Doznała przemiany wewnętrznej podczas kontemplacji obrazu ubiczowanego Chrystusa. Postanowiła przeprowadzić reformę Zakonu Karmelitanek i założyć 17 klasztorów karmelitanek bosych. Przyczyniła się także do powstania 15 zgromadzeń męskich. Św.Teresa zmarła w 1582 r., została beatyfikowana w  1614 r., a kanonizował ją w roku 1622. W ikonografii przedstawia się ją w habicie karmelitanki. Jej atrybutami są anioł przeszywający jej serce strzałą miłości, gołąb, krzyż, pióro, strzała i księga,