Gimnastyka korekcyjna Archaniołków – 2.06.2022

20220602_120903Okres przedszkolny ma szczególne znaczenie dla kształtowania naszej motoryczności. Nabywamy wtedy pewnych umiejętności, które w dalszych etapach naszego życia dalej doskonalimy. Rozwój sprawności ruchowych w wieku przedszkolnym odbywa się w ścisłym związku z dojrzewaniem układu nerwowego i narządów ruchu. Dzięki aktywności ruchowej poznajemy otoczenie i opanowujemy nowe umiejętności. Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od opowieści ruchowej. Podczas wycieczki do zoo, wykonaliśmy szereg ćwiczeń, naśladując napotkane zwierzątka (krokodyl, małpka, słoń, żyrafa, zebra i wiele innych) Kolejno wykonując marsz po obwodzie koła z wyprostowanymi plecami, zwracaliśmy uwagę na to, żeby wysoko unosić kolana. Po wykonaniu skłonów, skrętów, wymachów przeszliśmy do części głównej. Podczas zabawy orientacyjno- porządkowej na hasło „Wichura” szybko ustawialiśmy się tyłem do ściany, pilnując aby pięty, pośladki i plecy były wyprostowane a ręce ustawione w „skrzydełka”. W ten sposób doskonaliliśmy umiejętność przyjmowania prawidłowej postawy ciała. Aby wzmocnić mięśnie grzbietu, pośladków i nóg, czyli wszystkie odpowiedzialne za to, że „prosto się trzymamy”, podczas leżenia na brzuchu, unosiliśmy ręce i nogi w górę, udając spadochroniarzy. Przechodząc do siadu prostego ściągnęliśmy buty, aby z użyciem szarf wzmocnić mięśnie podeszwy stóp. Nasze paluszki, niczym małe gąsieniczki zwijały szarfę do momentu, aż cała schowała się pod stopą. Na koniec zajęć wykonaliśmy rozciąganie mięsni, które na co dzień ulegają przykurczeniu- mięśni klatki piersiowej. Całość uzupełniły ćwiczenia oddechowe.