Poznajemy życiorys Św. Walentego – 12.02.2024

image_6487327-6Jak w każdy poniedziałek poznaliśmy nowego świętego – Walentego, którego święto przypada na 14 lutego. Walenty z wykształcenia był lekarzem, a z powołania duchownym biskupem w Terni. Żył za czasów rzymskiego cesarza Klaudiusza II, który wydał zarządzenie zabraniające młodym legionistom zawierania związków małżeńskich, ponieważ chciał ich mieć do swojej dyspozycji. Św. Walenty udzielał jednak potajemnych ślubów i wtrącono go za to do więzienia. Dowódca straży więziennej naśmiewał się z Niego, przestał jednak gdy modlitwa św. Walentego przywróciła wzrok jego córce. Upadł wtedy przed Walentym na kolana i przyjął chrzest oraz wiarę chrześcijańską. W kościele Serca Pana Jezusa w Lubczy znajdują się relikwie św. Walentego, gdzie uroczyście obchodzimy Jego wspomnienie.